ارتودنسی جلو بودن فک پایین یا اندربایت برای ایجاد تقارن فک

ارتودنسی

 آندربایت یا پیش آمدگی آرواره یکی از مهمترین مشکلات دندان است. آندربایت شدید شکل کلی صورت را تغییر می‌دهد، اجزاء صورت بهم میریزد و چانه جلو می‌آید. همچنین می‌تواند منجر به مشکلاتی برای سلامتی در دراز مدت شود.

خوشبختانه، پیش آمدگی آرواره قابل درمان است. با توجه به شدت بیماری، می‌توان روشهای گوناگونی را دنبال کرد تا به این افراد کمک کنیم, اعتماد به نفس خود را به دست آورند و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند. جراحی فک به منظور تغییر تراز و بهبود عملکرد و ظاهر دهان و ورودی هوا می‌باشد. ” این عمل جراحی می تواند مشکلات فک را اصلاح کرده و توانایی بیمار در ارتباط با جویدن، صحبت کردن، تنفس و نیز وضعیت ظاهری صورت را بهبود بخشد و به زاویه دار کردن فک کمک نماید و همچنین با اصلاح مشکلات فک و جفت شدگی دندان ها توازن لازم را در ناحیه صورت ایجاد نماید.” [ از فیلم: ناهنجاری های فکی ۱- مرکز ارتوپدیک فک و صورت دکتر فتحیان  ]

آندربایت نوعی مال اکلوژن یا ناهنجاری‌های بایت(زمانی که دندانهای پایین و بالا بد روی هم قرار بگیرند) است که زمانی رخ می‌دهد که فک پایین از فک بالا جلو می‌زند و جلوتر از دندانهای بالا قرار می‌گیرند.هنگامی که آندربایت موقع بسته شدن دهان باعث ناراحتی فرد میشود,او تلاش میکند با جلو آوردن چانه این مشکل را رفع کند. این موجب می‌شود که چهره درازو صاف به نظر برسد، و چانه هم بزرگتر وهم مشخص‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد.

برای از بین بردن مشکل آندربایت با ارتودنسی لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کتید. دکتر  با تخصص ارتودنسی آماده انجام درمان ارتودنسی برای مراجعان عزیز و ارائه راهنمایی های لازم به آنان است. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

چرا آندربایت بد است؟ 


اثرات منفی آندربایت بستگی به شدت شرایط آن دارد. حدودا ۵ تا ۱۰ درصد مردم از درجات متفاوتی ازآندربایت رنج می‌برند. بعضی از آنها به سختی قابل تشخیص هستند در حالی که بقیه آنها، آندربایت‌های شدیدتر و مشخص‌تری دارند و می‌توانند تاثیرات منفی و زیادی بر روی زیبایی ظاهری چهره افراد و کیفیت زندگی آنها داشته باشند.

غیر از مسائل مربوط به زیبایی شناسی مرتبط با آندربایت، این مشکل تاثیرات منفی بسیاری روی سلامتی انسان دارد:

  • درد TMJمفصل فکی گیجگاهی  استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند. آندربایت فشار اضافی روی این مفصل وارد میکند که به نوبه خود می‌تواند موجب درد ویا درد مزمن شود. درد TMJ که از آندربایت ناشی شده است می‌تواند به مناطق اطراف آن گسترش پیدا کند، باعث درد صورت، درد گوش و سردرد شود.
  • پوسیدگی دندان و بیماری لثه – آندربایت باعث می‌شود که دندانها به تدریج تحلیل بروند و منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و در نهایت از بین رفتن مینای دندان می‌شود.
  • تغییر همترازی دندانها – فشارغیر طبیعی که آندربایت روی دندان وارد می‌کند می‌تواند همترازی آنها را تغییر دهد و در طول زمان آنها را کج کند.
  • مشکلات جویدن و بلع – توانایی شما برای جویدن بستگی به هماهنگی مناسب فک بالا و پایین دارد. در موارد شدید، عدم توازن بین فک بالا و پایین موجب می‌شود که جویدن و بلعیدن دشوار‌تر شود.
  • مشکلات گفتاری –ناهنجاریهای بایت (جفت شدن فک بالا و پایین)موقعیت زبان و دندانها را تغییر می‌دهد و این موجب مشکلات گفتاری می‌شود. بیماران مبتلا به آندربایت با لکنت زبان و یا بریده بریده صحبت می‌کنند.
  • آپنه خواب(قطع شدن نفس در خواب)و خروپف – آندربایت شدید می‌تواند به خروپف، آپنه و دیگر مشکلات تنفسی حین خواب منجر شود.

چه چیزی موجب آندربایت می‌شود؟ 


به عبارت ساده تر،آندربایت ، نوعی ناهماهنگی بین دندانها است که دندانهای پایین جلوتر از دندانهای بالا  قرارمی‌گیرند. اما چه چیزی در وهله اول باعث این ناهماهنگی می‌شود؟

اغلب اوقات پاسخ ساده برای آن ژنتیک است. وراثت، علت اصلی بسیاری از آندربایتها است. اگر مادر یا پدر شما آندربایت داشته است ، میزان ابتلای شما به آندربایت بیش از حد متوسط ​​است.

به غیر از عامل ژنتیک، بعضی از کارهای دوران کودکی نیز اغلب عامل این بیماری محسوب می‌شوند. آندربایتها می‌توانند در دوران کودکی به دلیل مکیدن زیاد انگشت شست, شیشه شیر یا پستانک به وجود آیند. استفاده طولانی مدت بطری شیر یا پستانک برای چندین سال می‌تواند باعث تاخیر در جابه جایی دندان‌های کودک شود. وقتی بعضی از دندانهای دائمی خیلی آهسته درمی‌آیند، در آینده موجب مشکلات عدم هماهنگی و ناهمترازی دندانها می‌شوند.

پس از دوران کودکی، علل دیگری هم هستند که موجب ایجاد آندربایت می‌شوند البته احتمال بروز آنها بسیار کم است. این عوامل شامل دندانهای از دست رفته و دندانهای آسیب دیده و پر کردن غیر صحیح دندانها و ارتودنسی غیر اصولی می‌شود. با این حال، عامل ژنتیک نقش بسیار مهمتری در این رابطه بازی می‌کند.

آیا آندربایت به خودی خود خوب می‌شود؟ 


آندربایت در یک کودک ممکن است خود به خود خوب شود. گاهی اوقات همانطور که دندانهای کودک در دوران کودکی رشد می‌کند،ممکن است به طور موقت دچارآندربایت شود.

اما از سوی دیگر، آندربایت در افراد بزرگسال بحث متفاوتی دارد. اگر این مشکل در دوران کودکی ادامه پیدا کند، ممکن است در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی، مشخص‌تر شود.

روند پیشروی آندربایت به سمت بدتر شدن است. فک پایین دیرتر از بقیه بدن رشد می‌کند. و از آنجایی که فک پایین موقعیت قرار گیری دندانهای پایین را مشخص می‌کند، پس می‌توان نتیجه گیری کرد که آندربایت با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد.

روشهای درمانی اصلاح آندربایت چیستند؟ 


روشهای درمانی برای اصلاح آندربایت بستگی به این دارد که آیا این فرد کودک یا یک بزرگسال است. در حالی که هیچ وقت برای شروع درمان آندربایت دیر نیست ،اما بهتر است در دوران کودکی رفع شود تا در دوران بزرگسالی. فک کودک به راحتی درست می‌شود، چون هنوز در حال رشد است.

درمان‌های آندربایت به دو دسته تقسیم می‌شوند: با جراحی و بدون جراحی.

برای کودکان روشهای اصلاح شامل:

ارتودنسی را می‌توان در هر سنی انجام داد، اما به دلایل زیبایی شناسی و اجتماعی بهتر است خیلی زود انجام شود – به دلیل این که تراز کردن دندانها در کودکان راحت‌تر است.

“بازکننده فک بالا” دستگاه مکانیکی است که به فک بالا متصل می‌شود. این دستگاه به صورت روزانه باز می‌شود و به آرامی فک پایین را تراز می‌کند.

 چانه بند یک دستگاه خارجی است که رشد فک پایین را به صورت فیزیکی محدود می‌کند. چانه بند دستگاه کاسه مانندی است که در اطراف چانه بسته می‌شود و با بندهایی به پشت سر متصل می‌شود. چانه بند را می‌توان هنگام خواب هم استفاده کرد.

 یک ماسک صورت معکوس، که ماسک کشش معکوس هم (RFM) نامیده می‌شود، یک دستگاه خارجی دیگری است که به ردیف بالای دندانها متصل می‌شود. این دستگاه ردیف بالایی دندانها را به سمت جلو و به طرف وضعیت صحیح هدایت می‌کند و البته برای فک پایین این فشار معکوس است.

برای افراد بزرگسال که درست کردن فک آنها دشوارتراست، روشها کمی متفاوت هستند:

دندانپزشکان اغلب دندانها را به منظور کاهش فشار ناشی از دندانهای شلوغ می‌کشند، و این باعث می‌شود که بقیه دندانها تراز شوند.

دندانپزشکان ممکن است جراحی را برای اصلاح آندربایت توصیه کنند. با جابه جا کردن فک به صورت فیزکی ،این ناهماهنگی فکی اصلاح می‌شود.

ارتودنسی معمولا همراه با هر دو روش بالا استفاده می‌شود. اغلب ارتودنسی برای یک دوره زمانی مشخص قبل از جراحی اصلاحی انجام می‌شود. بعضی از افراد بزرگسال دوست دارند از تراز کننده‌های شفاف مانند نامرئی یا ارتودنسی زیبایی لبخند استفاده کنند تا بدون اینکه دیگران متوجه شوند ,دندانهایشان تراز شود و آندربایت هم اصلاح شود.

چه موقع جراحی برای اصلاح آندربایت لازم است؟ 


جراحی ارتوگناتیک یا عمل جراحی اصلاحی فک ,فقط زمانی لازم است که روشهای ارتودنسی و غیر جراحی کافی نباشند. فقط ارتودنتیست شما می‌تواند این تصمیم را بگیرد.در برخی از بیماران بین وضعیت فک بالا و پایین توازن وجود ندارد. اگر فک پایین از فک فوقانی جلوتر باشد، ناشی ازآندربایت اسکلتی است. در چنین شرایطی، ارتودنتیست شما همراه با جراح فک و صورت برای اصلاح موقعیت دندانها و همچنین عدم توازن اسکلتی همکاری خواهند کرد.معمولا جراحی فقط  برای افراد بزرگسال انجام می‌شود. برای اصلاح آندربایت کودکان، ترجیها روشهای غیر جراحی استفاده می‌شود.

نوجوانان یا افراد بزرگسالی که آندربایت دارند، با توجه به شدت آن، تنها به واسطه ارتودنتیست قابل اصلاح نیست. گاهی اوقات عمل جراحی همراه با ارتودنسی نیاز است، اما باید بدانیم جراحی تا زمانی که رشد کامل نشده است نمی‌تواند انجام شود ، که معمولا رشد کامل برای خانها در سن ۱۸ یا ۱۹سالگی  وبرای مردان در سن ۲۱ یا ۲۲ اتفاق می‌افتد.

خطرات جراحی آندربایت چیست؟ 


تمام عمل‌های جراحی خطرات خاص خود را دارند. خطر جراحی ارتوگناتیک شامل آسیب عصبی و بی حسی در فک پایین و چانه است و این احتمال وجود دارد که درد TMJ پس از جراحی بدتر شود. خطردیگری که وجود دارد این است که فک به موقعیت ناهموار اولیه خود بازگردد.”خطرات جراحی مثل هر عمل جراحی دیگری وجود دارد. اگرچه احتمال بسیار کمی وجود دارد که این حوادث رخ دهد، اما خونریزی‌های بیش از حد، تاثیر روی ساختارعصبی در ناحیه جراحی و تورم‌ در برخی نواحی همیشه قبل از هر عمل جراحی بررسی می‌شوند.

آیا آندربایت باید درمان شود؟ 


این که آیا شما آندر بایت را درمان کنید یا خیر، به طورکلی سوالی است که به کیفیت زندگی شما بستگی دارد. اگر این مسئله باعث اعتماد به نفس پایین در شما می‌شود، یا درد دارد و مربوط به مسائل بهداشت دهان و دندان می‌شود، باید با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید.جنبه های زیبایی شناسی را هم باید در نظر گرفت. زیبایی، صورت زمانی بهتر می‌شود که آندربایت اصلاح شود. زمانی که آندربایتها وجود دارد، دندانها به درستی روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند و فشار نامطلوب روی آنها ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به سایش بیش از حد یا آسیب شود.با این حال اگر آندربایت شما خیلی مشخص نیست یا مشکلی ایجاد نکرده است ، می‌توانید کمی صبر کنید. بسیاری از افرادی که مبتلا به آندربایت هستند زندگی سالم وخوبی دارند.

انواع ارتودنسی برای اصلاح آندربایت


انواع-ارتودنسی

خوب اگر شما آندربایت دارید و می‌خواهید آن را درمان کنید، می‌توانید ازارتودنسی برای اصلاح آندربایت خود استفاده کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که برای گرفتن وقت مشاوره تماس بگیرید. در ضمن، می‌توانید توضیح انواع آندربایت‌ها،روشهای درمان / ترمیم آندربایت، و ارتودنسی‌های مختلفی که می‌تواند آندربایت را رفع کند را ازاینجا بخوانید.

ارتودنتیست‌ها برای اصلاح آندربایت از دو روش متداول زیر استفاده می‌کنند:

هدگیر آندربایت یا هدگیر کشش معکوس هم نامیده می‌شود 

 این نوع “ماسک صورت” به عنوان بخشی از برنامه درمانی شما برای اصلاح آندربایت استفاده می‌شود. این وسیله تهیه وطراحی شده تا ناهماهنگی بین فک بالا و پایین را با حرکت دادن فک بالا به جلو برطرف کند و مال اکلوژن درمان شود. با این حال، پذیرش آن توسط بیمار بسیار مهم است، زیرا بیمار باید در حدود ۱۰-۱۴ ساعت در روز (که شامل ساعات خواب شما هم می‌شود) از چانه بند استفاده کند.

باز کننده فک بالا یا بازکننده سریع کام (اکسپندر)

 گاهی اوقات ممکن است باز کننده سریع کام به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای اصلاح آندربایت، ضروری باشد. این ابزارارتودنسی به دندانهای آسیابی بالا متصل می‌شود تا فضای بیشتری در فک بالا ایجاد ‌شود. اگر فک بالا نسبت به فک پایین خیلی تنگ باشد و یا اگر دندانهای بالا شلوغ باشد یا قوس دندان مسدود شده باشد، ممکن است از باز کننده سریع کام استفاده شود.اگرچه ممکن است این وسیله لزوما آندربایت را اصلاح نکند، اما ممکن است در برنامه درمانی شما برای بازسازی بایت استفاده شود.

پزشکی که چندین سال تجربه در این زمینه دارد از این دو دستگاه ارتودنسی برای درمان آندربایت استفاده می‌کند.همچنین او از ارتودنسی فلزی، سرامیکی و ترازکننده‌های شفاف برای صاف کردن دندانهای کج و سایر مسائل مرتبط با ارتودنسی استفاده می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی جلو بودن فک پایین یا اندربایت برای ایجاد تقارن فک
۴٫۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *