انواع کراس بایت دندانی یک طرفه , قدامی و خلفی و درمان ارتودنسی

کراس بایتمعمولا زمانی‌که والدین کودک خود را پیش دندانپزشک می‌‌آورند آخرین چیزی که انتظار دارند در مورد آن بحث کنند صحبت درباره براکت‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی است. حتی در سنین سه و چهار سالگی صحبت درمورد براکت‌ها، اکسپندرهای(وسیع کننده‌های) ساژیتال و نگه دارنده‌ها باید در راس و مرکز بحث‌ درباره کودکی باشد که از کراس بایت رنج می‌برد. پس سوال این است که چه باید کرد، از چه زمانی باید مداخله درمانی صورت گیرد و اگر درمانی صورت نگیرد چه مشکلاتی بروز خواهد کرد.

کراس بایت به رابطه غیر طبیعی یک یا چند دندان یک فک با دندان مخالف یا فک دیگر گفته می‎شود. درحالت عادی دندان های فک بالا باید کمی روی دندان‌های فک پایین را بپوشانند. زمانی ‌که این وضعیت معکوس می‌شود کراس بایت اتفاق می‌افتد.

برای از بین بردن مشکل کراس بایت ارتودنسی لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دکتر با تخصص ارتودنسی آماده انجام درمان ارتودنسی برای مراجعان عزیز و ارائه راهنمایی های لازم به آنان است. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره های  تماس ما حاصل فرمایید.

بایت ناهنجار چیست؟


اگر زمانی‌که فک بالا و پایین روی هم قرار می‌گیرند دندان‌های بالایی بیرون دندان‌های فک پایین را بپوشانند یک بایت غیرمنطبق ایجاد می‌شود. این دندان‌های تراز نشده می‌توانند در هرجایی از دهان یا در سراسر دهان باشند. بایت ناهنجار علاوه بر اینکه ظاهر دندان‌ها، لب‌ها و دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد ممکن است سر درد، درد عضلانی، پوسیدگی دندان و بیماری لثه نیز ایجاد کنند. کراس بایت در دندان‌های پشتی دهان ممکن است باعث ساییده شدن دندان‌ها روی یکدیگر ، رشد غیرطبیعی چهره‌ ، مشکلات فک و سایش دندان‌ها شود.

یک کراس بایت دقیقا چیست؟


تصور کنید که یک کاسه سوپ خوشمزه داغ در جلوی شما قرار دارد که شما می‌خواهید تا قبل از خوردن گرم بماند. بنابراین کاسه دیگری دقیقا مشابه همین کاسه برمی‌دارید و به صورت بر عکس روی کاسه سوپ می‌گذارید. سعی می‌کنید لبه‌های دو کاسه با هم خوب جفت شوند ولی چون سوپ داغ است نمی‌توانید آنها را کامل جفت کنید و لبه کاسه بالایی کمی به سمت چپ لبه کاسه پایینی قرار می‌گیرد طریقه‌ای که این دوکاسه سوپ روی هم قرار گرفته‌اند دقیقا چیزی است که شما در فرد دچار مشکل کراس بایت می‌بینید. یک کراس بایت می‌تواند یک یا چند دندان را درگیر کند و یا در هر سمتی از دهان یا هر دو سمت اتفاق بیافتد. خیلی ساده فک‌های خود را روی هم قرار دهید اگر یک یا چند دندان به جای اینکه روی هم قرار بگیرند نزدیک زبان یا گونه قرار گرفتند شما دچار کراس بایت هستید.

چه کاری باید روی یک کراس بایت انجام داد و چه موقع؟


جامعه دندانپزشکان هنوز درباره اینکه چه زمانی درمان کراس بایت را شروع کنند توافق جمعی ندارند. تعدادی از دندانپزشکان اعتقاد دارند که درمان باید بلافاصله پس از تشخیص آغاز شود(گاهی اوقات در سن سه سالگی) در حالیکه سایرین معتقدند که والدین بهتر است تا سن ۶ سالگی کودک و رشد دندان‌های مولار صبر کنند. علیرغم وجود این اختلاف نظرات،  دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها متفق‌القول هستند که نباید این وضعیت بدون درمان رها شود. در غیر این صورت  بعدها در زندگی کودک مشکلات متعددی چون ساییدگی دندان و لثه و رشد ناهم‌سطح فک بروز می‌کند.  رشد ناهم‌سطح فک می‌تواند منجر به اختلال مفصل فکی-گیجگاهی و عدم تقارن چهره شود. این‌ها مشکلاتی هستند که هیچ یک از والدین یا کودک نمی‌خواهند بروز کند.

درمان کراس بایت چگونه انجام می‌شود؟


درمان کراس بایت شامل تنظیم گستره دندان‌های کودک با دستگاه‌های دندانپزشکی است تنظیم الگوی بایت در همه جهات به صورت یکنواخت و هماهنگ انجام می‌شود. بسته به نوع کراس بایت درمان می‌تواند با اکسپندرهای(وسیع کننده‌ها) دندانی که شبیه نگه‌دارند‌ه‌های ارتودنسی هستند انجام شود. این وسیع کننده‌ها شامل پیچی هستند که شب‌ها بسته می‌شود تا بایت ناهنجار را تا پهنای استاندارد عریض کند. به علاوه  ماسک‌های دندانپزشکی، براکت‌ها و الاینرهای شفاف به ویژه زمانی که یک دندان از موقعیت صحیح خود خارج شده ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. علل بروز کراس بایت معمولا ژنتیکی در نظر گرفته می‌شود پس خیلی رایج نیست. اما وضعیتی است که باید قبل از ایجاد آسیب دائمی به چهره کودک و رشد دهان وی درمان شود.  پس اگر شما کودکی دارید که نیاز به استفاده از وسیع‌کننده‌های دندانی دارد مطمئن باشید همه اطلاعات لازم را به دست آورده‌اید. درمان این مشکل هم باعث می‌شود فرزند شما در آینده از شما متشکر باشد و هم از لحاظ اقتصادی درمان زودتر مقرون به صرفه‌تر است.

درمان‌های کراس بایت


درمان بایتبهترین درمان برای یک بایت غیرمنطبق بستگی به سن بیمار و دلیل بروز مشکل دارد. دانشگاه سلامت فلوریدا چهار نوع درمان را برای کراس بایت را معرفی می‌کند:

  • براکت‌ها و سایر دستگاه‌های ارتودنسی
  • کشیدن دندان
  • ترمیم دندان
  • جراحی فک

تیمی از متخصصان دندانپزشکی که این مقاله را در Dental Learning منتشر کرده‌اند توضیح می‌دهند که زمانی‌که بیمار جوان است و دندان‌ها و فک‌ها هنوز در حال رشد هستند ارتودنتیست‌ها می‌توانند برای تصحیح یک بایت غیرمنطبق رشد فک‌ها و دندان‌ها را کنترل کنند. برای بیماران مسن‌تر، براکت‌ها یا ترمیم دندانی می تواند برای عدم انطباق‌های خفیف موثر باشد. اما چنانچه کراس بایت شدید باشد بیمار نیاز به جراحی فک دارد.

براکت‌ها دندان‌های بالایی و پایینی را حرکت داده و آنها را برای تراز کردن بایت در موقعیت صحیح صاف می‌کنند. کودکان و بزرگسالان هر دو می‌توانند از براکت‌ها استفاده کنند.

ارتودنتیست‌ها اندازه فک بالا را با جا انداختن وسیع کننده‌های کام افزایش می‌دهند. وسیع کننده‌های ثابت به دندان‌های مولار بالایی متصل می‌شوند و به تدریج با استفاده از یک کلید مخصوص باز می‌شوند در حالیکه وسیع کننده‌های متحرک در کام بالایی جا انداخته می‌شوند و در شب پوشیده می‌شوند. وسیع‌کننده‌های متحرک برای بزرگسالانی که تنها نیاز به میزان کمی تنظیم دارند مناسب هستند.

هدگیر روی سر و صورت پوشیده می‌شود و با سیم به دندان‌ها متصل می‌شود. فشار وارده  از هدگیر روی دندان‌ها و فک رشد فک را در طول زمان افزایش یا کاهش می‌دهد. این درمان موثرترین درمان در کودکان و نوجوانان است.

در دوره درمان بزرگسالان یا کودکان، ارتودنتیست ممکن است بخواهد دندان‌ها را بکشد تا  قبل از جا انداختن  براکت‌ها  فضای بیشتری برای حرکت دندان‎‌های پایینی به سمت عقب ایجاد شود.

روکش کردن، براکت گذاری روی دندان و شکل دهی مجدد دندان می‌تواند موارد خفیف بد ترازشدگی را بهبود دهد.

کمک گرفتن از جراحی می‌تواند بهترین درمان برای بیماران بزرگسالی که رشد فک در آنها متوقف شده است باشد. جراح فک بالایی را به چند تکه می‌شکند و پس از جراحی بیمار دستگاهی را استفاده می‌کند که به استخوان در حال ترمیم شکل می‌دهد.

مراقبت‌های دهان و دندان در طی درمان


مراقبت از دندان‌ها در طول دوره درمان شامل جلوگیری از ایجاد باکتری‌ها و پلاک است. باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند  در قسمت‌هایی که دسترسی به آنها با مسواک زدن مشکل است مثل اطراف براکت‌ها رشد می‌کنند. از غذاها و نوشیدنی‌های حاوی شکر و چسبناک اجتناب کنید و برای حذف باقیمانده‌های مواد غذایی و از بین بردن باکتریها دهان خود را با دهان شویه شستشو دهید. چنانچه شما ظاهر لبخند خود را دوست ندارید یا در جویدن مشکل دارید با دندانپزشک خود صحبت کنید. با درمان‌های زیادی که برای رفع این مشکل وجود دارد دیگر لزومی ندارد نگران باشید.

به این پست امتیاز دهید.
انواع کراس بایت دندانی یک طرفه , قدامی و خلفی و درمان ارتودنسی
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *