درمان اوربایت دندانی یا جلو بودن فک بالا با ارتودنسی و بدون جراحی

درمان-اوربایت-دندانی

داشتن اوربایت یک مشکل رایج در جهان است. در برخی از جمعیت‌ها، افراد بیشتر مستعد داشتن اندربایت هستند که فک‌های پایینشان نسبت به فک‌های بالایی جلو آمده است. اکثریت افراد مبتلا به مشکلات بایت، اوربایت دارند، به این معنی که دندان‌های بالا نسبت به دندان‎های پایین جلو آمده هستند. بیایید به علل، نحوه درمان اوربایت و بهترین زمان برای درمان نگاهی کنیم. گاهی اوربایت دندانی با اورجت اشتباه گرفته می‌شود. در واقع اوربایت فاصله عمودی بین دو فک بالا و پایین و اورجت، فاصله افقی بین دندان‌های جلو در دو فک بالا و پایین است.

اکثر بیماران مبتلا به دیپ اوربایت، چانه‌ای با ظاهر کوچک دارند. چانه توسط بایت بد عقب کشیده می‌شود، که این باعث می‌شود که فک کوچکتر از اندازه واقعی‌اش به نظر برسد. اصلاح یا درمان دیپ اوربایت به طور کلی زمانی مورد نیاز است که دندان‌های بالایی روی دندان‌های پایین‌تر می‌افتند و فک پایین به طرف گوش‌های بیمار عقب می‌رود. هنگامی که فک به عقب می‌رود، همچنین بیش از حد بسته می‌شود و ظاهرش کوچک می‌شود. بیمار در این تصاویر دارای چانه کوچک و صورتی کمتر ایده‌آل با افزایش چین و چروک صورت است. کل صورت می‌تواند از اصلاح اوربایت بهره ببرد و می‌توان آن را بسیار سریع انجام داد و نه تنها به بیماران با ظاهر سن جوانتر کمک می‌کند، بلکه تمام تاج‌های دندان قدیمی و ونیرها را با مطابقت جدید با تکنولوژی پیشرفته پرسلین که از نظر زیستی سازگار است حذف می‌کند.

برای درمان ناهنجاری‌های فک و دندان مانند اوربایت می‌توانید از دندانپزشک متخصص در زمینه ناهنجاری‌های دندانی کمک بگیرید. برای رزرو نوبت با ما تماس حاصل فرمایید.

دیپ اوربایت


برای بیماران معمول است که صورتی کوتاه با ظاهری گرد داشته باشند. این ممکن است ناشی از مال اکلوژن آنها باشند. اکثر این بیماران دارای ظاهر اخمو هستند حتی اگر احساس اخمویی نکنند. بسیاری از بیماران مبتلا به اوربایت همچنین دارای مشکلات TMJ هستند که می‌تواند با این درمان کاهش یابد یا حذف شود. درمان نه تنها ضد پیری است، بلکه می‌تواند سال‌ها پیری صورت بیمار را با ساپورت صورت تغییر داده و بازگرداند. پشتیبانی دائمی صورت و ایجاد بهترین موقعیت فک برای بیمار، راز جوانتر به نظر رسیدن شما در بقیه زندگی‌تان است.

علت ایجاد اوربایت چیست؟


علت-ایجاد-اور-بایت-چیست

عوامل ارثی با دیپ بایت ارتباط دارند زیرا دندان‌ها در طول یک سال به طور تصادفی در می‌آیند. تعداد بسیار کمی از افراد، حتی اگر دارای بریس باشند، برای صورتشان بایت ایده‌آل دارند. دیپ بایت‌ها با پیری زودرس در ارتباط هستند. خبر خوب این است که بدون ساییدن دندان‌های سالم و بدون جراحی فک می‌توان آن را به طور کامل تغییر داد. اوربایت اسکلتی زمانی است که فک پایین از نظر فیزیکی بسیار کوچک است. هنگامی که فک بالا و فک پایین به درستی مطابقت نداشته باشند، معمولا ناشی از مال اکلوژن است. اوربایت دندانی زمانی است که بیمار دارای اندازه‌های فک متعادل است، اما فک پایین خیلی بسته است و به سمت گوش‌ها عقب رفته است. این می‌تواند به طور کامل کمتر از ۱ هفته با یکی از جدیدترین فن آوری‌های درمان‌های مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته دندانی در دسترس امروزه تغییر کند. عادت‌های بد جویدن باعث این مشکل نمی‌شوند. مکیدن انگشت شست می‌تواند یک عامل مهم باشد. انگشت شست در واقع فک پایین را به عقب کشیده و دندان‌های بالا را به سمت جلو می‌برد. شخصی که انگشت شستش را می‌مکد، به علت مکیدن انگشت قوس بالایی باریک و قوس پایینی باریکی دارد. (توجه داشته باشید که اینجا تفاوتی بین اصلاح اورجت و اوبایت وجود دارد بیشتر بخوانید).

علائم جلوتر بودن فک بالا چیست؟


درد فک، دندان قروچه و سایش مینای دندان با مشكل همراه با گفتار مبهم، به ویژه در میان بیماران مسن، مرتبط هستند. با پیرتر شدن بیمار، بایت عمیق‌تر می‌شود که باعث بدتر شدن مال اکلوژن می‌شود. دیپ بایت‌ها مانع از گفتار واضح می‌شوند، و ساختار صورت، دهان و لبخند را تغییر می‌دهند. شکل صورت کوتاه و گرد است و چانه خیلی کوچک به نظر می‌رسد حتی زمانی که اندازه آن واقعا طبیعی است. هم‌ترازی غیرعادی دندان‌ها، با مال اکلوژن و شکل صرت بیماران مرتبط است.

اصلاح


بیمارانی که به جوانی ۱۹ سالگی هستند و آنهایی که به پیری سن ۹۳ سالگی هستند، از این درمان غیر تهاجمی دندانی منحصر به فرد بهره برده‌اند. بیمارانی که بیش از ۵ سال بریس داشتند و هنوز مال اکلوژن داشتند، به مدت ۲ هفته بدون جراحی اصلاح شدند. ماهیت غیر تهاجمی درمان، همراه با مزایای ضد پیری، یک پیشرفت غیر منتظره تکنولوژیکی بوده است.

اصلاح دیپ اوربایت چه زمانی باید انجام شود؟


مزایای-ضد-پیری-اصلاح-اوربایت

درمان باید در اسرع وقت شروع شود تا شدت را به حداقل برساند. امروزه افراد بیشتر عمر می‌کنند و کشش مال اکلوژن باعث کاهش کیفیت زندگی و سلامت بیمار می‌شود. بیماران با موقعیت ایده‌آل بایت، بهتر می‌خوابند، غذا را بهتر هضم می‌کنند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و زندگی خود را به یک زندگی سالم و شاد تبدیل می‌کنند. این درمان در بیماران جوان ۱۷ ساله و ۹۳ ساله به طور موفقیت آمیز انجام شده است. از آنجایی که این می‌تواند با دندان قروچه خیلی کمتر، بریس یا جراحی انجام شود، بیشتر بیماران از تمام گروه‌های سنی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

آیا می‌توانید برای اصلاح اوربایت از بریس استفاده کنید؟


بله، در برخی موارد می‌توانید برای اصلاح اوربایت از بریس یا اینویزیلاین استفاده کنید. پزشک شما سال‌ها برای بیماران جوان و سالخورده بریس نصب کرده است. با این حال، در حال حاضر او روش بسیار قابل اعتمادتر برای اصلاح اوربایت دارد. این احتمال وجود دارد که بریس‌ها (یا اینویزیلاین) بتوانند اوربایت را اصلاح کنند، حداقل به طور موقت. به بسیاری از افراد گفته می‌شود که به هر دو جراحی فک و بریس نیاز دارند. متأسفانه به تعداد زیادی از بیماران گفته شده است که پس از آغاز نصب بریس‌ها نیاز به عمل جراحی فک برای اصلاح اوربایت دارند. پس بیماران زیادی وجود دارند که اصلاح اوربایتشان با بریس‌ها در طول درمان بدتر شده است یا مدت کوتاهی پس از برداشتن بریس‌ها با شکست مواجه شده است. بریس‌ها به دلیل مشکلات ثبات بایت بهترین روش برای اصلاح مشکلات اوربایت در بزرگسالان نیستند. امروزه یک روش بسیار موفق‌تر و قابل پیش بینی برای اصلاح اوربایت و عقب بردن فک بالا وجود دارد که مزایای زیادی نسبت به بریس‌ها دارد.

گزینه‌های درمان


ابتدا در هنگام درمان کودکان استفاده می‌شود.

به طور کلی لازم نیست اما با گذشت سال‌ها از درمان بیماران با بریس، پزشک شما مزایای قابل توجهی از بریس را درک می‌کند و صادقانه به شما گزینه‌های درمان را توصیه می‌کند.

جراحی فک تقریبا همیشه با بریس برای اصلاح اوربایت اسکلتی ترکیب می‌شود، اما جایگزین‌های غیرجراحی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند.

ممکن است ایده‌آل‌ترین درمان اصلاح دیپ اوربایت بدون بریس، جراحی و یا دندان قروچه بر روی دندان‌های سالم شما باشد. بهترین درمان بدون جراحی و غیرتهاجمی است. با ایجاد یک لایه فوق العاده نازک جدید از پرسلن بر روی سطح بایت و سطوح خارجی دندان‌ها، بیمار دندان‌های سفید صاف را فقط در عرض چند هفته از محافظت مینای دندان سالم خود دارد.

مزیت اصلاح مال اکلوژن دیپ بایت در ترتیب یک روش درمان غیر جراحی واضح است. این درمان منحصر به فرد می‌تواند سال‌ها پیری را برای بیماران بزرگتر تغییر دهد در حالی که تمام پرکرده‌های قدیمی، بریج‌ها و روکش‌ها را با ترمیم‌های سالم سازگار با زیست که برای دلخواه‌سازی بایت و شکل صورت بیماران ساخته شده‌اند، جایگزین می‌کند. پزشک با موفقیت سال‌ها سن را از فرآیند پیری حذف می‌کند در حالی که سلامت بیماران را بهبود می‌بخشد. از آنجا که بیماران طول عمر بیشتری دارند، بهبود سلامت بیمار از طریق کاهش استرس مکانیکی، سلامت و ظاهر آنها را برای بقیه عمرشان بهبود می‌بخشد.

تشخیص


پزشک با نگاه کردن به صورت بیماران در حالی که صحبت می‌کنند، می‎تواند نیازهای بیمار را آنالیز کند و به علت سا‌ل‌ها تجربه‌اش، مراقبت او بسیار قابل پیش‌بینی است. کلید موفقیت درمان در تشخیص دقیق و توالی درمان بسیار سازمان یافته است.

طول درمان اوربایت


برای بیمارانی که برجستگی نیمرخ زیادی دارند، درمان می‎تواند به مدت یک هفته با قابلیت پیش‌بینی قابل توجه انجام شود. برای اکثر بیماران دیگر، درمان از ۲ هفته یا بیشتر، بسته به عوامل دشوار تفاوت دارد. بهترین راه برای درک احتمالات مراجعه به پزشک و گذاشتن قرار ملاقات با او است.

تفاوت بریس ثابت و پلاک نامرئی در درمان اوربایت


اولين عاملی که بايد در هنگام انتخاب درمان مناسب برای اوربایت یا عقب بودن فک پایین مورد توجه قرار گيرد، هزينه گزینه است. از نظر قیمتی، بریس‌ها معمولا ارزان‌تر از اینویزیلاین هستند.

بریس‌ها با تعیین جهت رشد و شکل دندان کار می‌کنند. براکت‌های فلزی که به دندان چسبانده می‌شوند، دندان‌های دارای رشد بی‌رویه را عقب نگه می‌دارند و سیم‌ها، براکت‌ها را متصل می‌کند و دندان‌ها شکل مطلوب را می‌دهد. از سوی دیگر اینویزیلاین نگهدارنده‌ی نامرئی مانند تراز کننده‌ها است که روی دندان‌های دارای رشد بی‌رویه قرار می‌گیرد و آنها را با محدود کردن رشد صاف می‌کند. هر پلاک ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد و پس از دو هفته با یک پلاک جدید تعویض می‌شود. متخصص ارتودنسیهر پلاک را در زمان مناسب با پلاک دیگر عوض می‌کند، و همان‌طور که هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرد، دندان‌ها به تدریج ردیف و مرتب می‌شود.هم چنین در این سایت که مختص به ارتودنسی نامرئی است اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

بریس‌ها و اینویزیلاین تقریبا به زمان یکسانی برای اصلاح موقعیت‌های اوبایت نیاز دارند. با این حال بریس‌ها سریع‌تر عمل می‌کنند و این به این دلیل است که آنها در طول دوره درمان دائما به دندان‌ها چسبانده شده‌اند. از سوی دیگر، اینویزیلاین نیاز به این دارد که برای داشتن اثر کامل بر روی دندان‌ها، بیمار حداقل ۲۲ ساعت در هفته از آنها استفاده کند.

اینویزیلاین راحت‌تر از بریس است. بریس‌ها معمولا باعث زخم و درد در لثه‌ها می‌شوند به خصوص در مراحل اول درمان. از طرف دیگر، اینویزیلاین تنها دندان‌ها را نگه می‌دارد و تماس خیلی کمی با لثه‌ها و دندان‌ها دارد.

بریس‌ها نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به اینویزیلاین دارند. بریس‌ها باید با دقت تمیز شوند، در حالی که اینویزیلاین تنها نیاز به شسته شدن در آب ولرم دارند. بریس‌ها می‌توانند باقی مانده‌ی غذاها را انباشته کنند، که منجر به یک فضای ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها می‌شود.

هنگام درمان درمان جلو بودن فک بالا، همانقدر که می‌خواهید موقعیت را اصلاح کنید، یک گزینه درمان می‌خواهید که به شما آزادی و راحتی برای انجام کارهای روزانه‌تان بدهد. شما نمی‌توانید هنگام غذا خوردن یا انجام دادن کاری با دندان‌هایتان بریس‌ها را بردارید. در صورتی که می‌خواهید دندان‌هایتان را بشویید، نمی‌توانید بریس‌ها را بردارید. در صورت نیاز، برای برداشتن بریس‌ها باید به پزشک مراجعه کنید. از سوی دیگر، اینویزیلاین می‌تواند توسط مصرف کننده به راحتی برداشته شود. هر زمان که بخواهید کاری با دندان‌هایتان انجام دهید، فقط آنها را برمی‌دارید و آماده‌ی انجام کار می‌شوید.

وقتی پای اثربخشی به میان می‌آید، بریس حکمرانی می‌کند. بریس‌ها برای مشکل اوربایت موثرتر از اینویزیلاین هستند. بله، اینویزیلاین به شما کمک خواهد کرد که دندان‌ها را درست کنید بدون آن که حتی افراد متوجه آن شوند، اما تا آنجا که به نتایج نهایی مربوط می‌شود، بریس‌ها کار بسیار بهتر انجام می‌دهند. بندهای الاستیکی که اخیرا معرفی شده‌اند و برش دقیق اینویزیلاین را موثرتر از از قبل بوده‌اند می‌کند، اما هنزو هم بریس‌ها بهتر کار می‌کنند.

هنگامی که بریس‌ها نصب شدند، باید حداقل هر ۱ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک پس از آن پیشرفت دندان‌ها را دنبال می‌کند و در صورت نیاز سیم‌ها را سفت می‌کند. از سوی دیگر، اینویزیلاین هر ۲ بار در ماه نیاز به تعویض تری‌های ترازکننده دارد. بنابراین باید مطمئن شوید که حداقل دوبار در ماه به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنید.

تا آنجا که من می‌دانم، هر دو ابزار برای درمان امن هستند. آنها هر دو از جراحی ایمن‌تر هستند، زیرا آنها مجموعه‌ی طبیعی دندان‌های شما را حفظ می‌کنند. فکر نمی‌کنم تا جایی که به پزشک معتبر مراجعه کنید، این روش‌ها شامل خطری باشد.

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان اوربایت دندانی یا جلو بودن فک بالا با ارتودنسی و بدون جراحی
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *