درمان ارتودنسی شکاف لب و کام (لب شکری) با استفاده از سیم کشی و پلاک

درمان ارتودنسی شکاف لب و کام (لب شکری) با استفاده از سیم کشی و پلاک

در طول ۶ تا ۱۰ هفته اول بارداری معمولا  استخوانها و بافت­های فک بالایی نوزاد، بینی و دهان شکل می­گیرند تا بدین طریق سبب شکل­ گیری سقف دهان و لب­ بالایی شوند. یک شکاف زمانی بوجود می­آید که قسمت­های لب و دهان بطور کامل همجوشی نداشته باشند.

شکاف لب ممکن است خیلی کوچک بر روی لبه لب باشد و یا بقدری بزرگ باشد که تا بینی و یا حتی تا لثه نیز ادامه داشته باشد. شکاف کام می­تواند برحسب اندازه متفاوت باشد. این شکاف می­تواند بر روی نرم کام که در نزدیکی پشت گلو قرار دارد نیز تاثیر بگذارد و یا شاید باعث ایجاد سوراخی در سخت کام در قسمت جلویی دهان شود.

برای درمان مشکلات شکاف کام با ارتودنسی می­توانید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دکتر ما  بعنوان متخصص شیوه­های درمانی ارتودنسی می­تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره های ماتماس حاصل فرمایید.

شکاف کام چیست؟

شکاف لب و شکاف کام جز شایع­ترین نواقص مادرزادی هستند. برآورد شده­ است که حدود از هر ۵۰۰ تا ۷۰۰ نوزاد بدنیا آمده در سراسر جهان یک نوزاد را تحت تاثیر قرار می­دهد. هر دوی این مشکلات ناشی از عدم شکل­ گیری کامل ساختارهای آناتومی (لب و کام یا “سقف دهان”) است که در دوران بارداری اولیه به وجود می­آیند. این شرایط ممکن است جدا از همدیگر رخ بدهند و شدت آنها متغییر است. با این حال، در صورت درمان صحیح، در بسیاری از موارد نوزاد از شانس زیادی برای بازگشت به زندگی عادی و سالم برخوردار است.

علاوه بر عدم­ تناسب ظاهری قابل توجه، شکاف لب یا کام می­تواند موجب بروز مشکلاتی در خصوص غذاخوردن و صحبت­ کردن نیز شود. هر دو شکاف با عفونت گوش، عدم شنوایی و مشکلات دندانی در ارتباط هستند. برای اینکه بتوان بطور کامل این مشکلات را برطرف کرد لازم است که نوزاد تحت چندین عمل جراحی و در فواصل زمانی مختلف قرار بگیرد. بدین منظور غالباً از یک تیم جراحی جهت درمان این شرایط پیچیده کمک می­گیرند. اعضای تیم پزشکی احتمالا متشکل از جراح دهان، دندانپزشک کودکان، یک ارتودنتیست، جراح پلاستیک و سایر متخصصین است.

در حالت کلی، هدف اول درمان ترمیم یا بستن شکاف در لب و یا کام به محض این­که نوزاد قادر به اینکار باشد – حدودا از ۲ ماهگی تا ۹ ماهگی- است. ممکن است که جهت بازگرداندن شکل و عملکرد مناسب لب­ها، دندانها و فک (برای صحبت کردن، غذا خوردن،….. صحیح)  و اصلاح مشکلات شنوایی لازم باشد که نوزاد تحت درمان­های بعدی  نیز قرار بگیرد. احتمالا درمانهای بعدی شامل جراحی پلاستیک، درمان ارتودنسی، جراحی فک و گفتاردرمانی باشد.

روشهای درمان شکاف کام

مراقبت از نوزاد

در اولین جلسه مراجعه به تیم متخصص مربوط به جمجمه صورت کودکان، متخصص ارتوندنتیست اطفال یک قالب از دهان نوزاد برای ساخت وسایل NAM می­گیرد. ارتودنتیست هر هفته شکل این قالب را تغییر می­دهد. با کاهش شکاف کودک شما، ارتودنتیست نیز شکل صورت را در قالب تغییر می­دهد. دستگاه NAM تعداد جراحی­های مورد نیاز در طول عمر بیمار را کاهش می­دهد که در نهایت موجب کاهش جای زخم در صورت، آسیب، ناراحتی و هزینه مربوط به جراحی­های اضافی می­شود.

جراحی جهت ترمیم شکاف لب  

جراحی جهت ترمیم شکاف لب

اکثرا عمل جراحی جهت ترمیم شکاف لب را زمانی انجام می­دهند که کودک ۶ ماهه است. در طی این جراحی، پوست، عضلات و خط لب را در جای مناسب خود قرار می­دهند. همچنین بینی را نیز در همین جراحی اولیه درمان و معالجه می کنند اما سایر جراحی­های کوچک را به مرور زمان و با رشد کودک صورت می گیرد. در بیشتر مواقع این عمل جراحی حدودا ۳ ساعت طول می­کشد.

جراحی جهت ترمیم شکاف کام

 اگر فرزند شما دچار شکاف کام است معمولا عمل جراحی را در سن ۹ تا ۱۵ ماهگی انجام می­دهند. در حین جراحی شکاف کام، شکاف را می­بندند. عضلات پشت سقف دهان (نرم کام) در جای مناسب خود در امتداد شکاف قرار می­گیرند. هدف از این جراحی درست­کردن کام جهت حل مشکلات گفتاری است.

پیوند استخوان آلوئولار برای شکاف فک بالا

بسیاری از کودکان مبتلا به شکاف لب و شکاف کام دچار شکاف در استخوان فک بالا و نگهدارنده­ی دندانها نیز هستند. به این استخوان آلوئولار گفته می­شود. از جراحی پیوند استخوان آلوئولار برای پرکردن شکاف موجود در این استخوان استفاده می­کنند. به احتمال زیاد فرزند شما جهت آماده شدن برای این عمل جراحی لازم است که چندین ماه جهت درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنتیست مراجعه کند.

درمان ارتودنسی و دندانی

درمان ارتودنسی و دندانی

اگر شکاف فرزند شما خط لثه (سخت کام) یا پشت سقف دهان (نرم کام) وی را تحت تاثیر قرار دهد در اینصورت به احتمال زیاد لازم است که تحت درمان ارتودنسی جهت ترازکردن دندانهایش نیز قرار بگیرد. درمان ارتودنسی به آماده شدن فرزند شما برای جراحی شکاف در قسمت فک که نگهدارنده دندانهاست کمک می­کند. در بعضی از کودکان درمان ارتودنسی شامل جراحی فک نیز می­شود.

جراحی شکاف لب یا کام چگونه است؟

معمولا جراحی شکاف لب یا کام در بیمارستان و زمانیکه هنوز ۶ تا ۱۲ هفته از تولد نوزاد گذشته است صورت می­گیرد. در این جراحی از آرمبخش درون رگی یا بیهوشی عمومی استفاده می­شود تا کودک هیچگونه دردی را در حین جراحی نداشته باشد. در جراحی شکاف لب یا لب شکری معمولا هر دو طرف شکاف را برش می­دهند. این برش باعث ایجاد چندین فلپ بافتی می­شود که آنها را به هم بخیه­ می­زنند تا شکاف بسته شود. خطوط بخیه را طوری در امتداد خطوط صورت تعیین می­کنند که جای زخم تا حد ممکن دیده نشود.

درمان شکاف کام شامل بازسازی سقف دهان از جمله بافت­ نرم، عضلات و استخوان است. غالبا جراحی اولیه را در سنین ۶ تا ۱۸ ماهگی انجام می­دهند. جراحی شکاف کام همانند جراحی شکاف لب متکی به روشهای تخصصی فلپ است تا بافت نرم را در موقعیت جدید قرار داده و شکاف را ببندند. قبل و یا بعد از جراحی، شاید لازم باشد که کودک شما از وسایل خاص همانند  (کام مصنوعی) یا دستگاه قالب­گیری آلوئولار بینی (NAM)، نوعی نگهدارنده، استفاده کند.

ارتودنسی جمجمه صورت چیست؟

ارتودنسی جمجمه صورت چیست؟

ارتودنسی جمجمه صورت زیرمجموعه تخصصی ارتودنسی است که بر روی درمان بیماران مبتلا به نواقص مادرزادی از قبیل شکاف لب و کام تمرکز دارد. ارتودنتیست با گروهی از پاتولوژیستهای گفتاری، جراحان دهان و جراحان پلاستیک جمجمه صورت در برنامه­ریزی درمان برای اصلاح شکاف لب و کام و همچنین سایر اختلالات فک و صورت کار خواهدکرد. ارتودنتیست جمجمه صورت بعنوان عضوی از تیم جراحی جمجمه صورت، رشد و توسعه دندان و فک را مورد ارزیابی قرار می­دهد. وی مسئول مراقبت­های مربوط به درمان موقعیت فک به روش غیرجراحی و همچنین درمان جراحی فک هم در مرحله قبل از جراحی و هم بعد از جراحی، کنترل رشد از طریق اشعه ایکس و مدلها است.

درمانهای تکمیلی و ارتودنسی شکاف کام در سنین مختلف

اکثر والدینی که دارای فرزند مبتلا به شکاف لب و یا کام هستند در خصوص آنچه شامل جراحی برای فرزندشان می­شوند سوالهایی می­پرسند بدون این که اطلاعی در مورد جراحی­ها و کارهای قبل و بعد از آن داشته باشند. در واقع جراحی شکاف لب یا کام فراتر از یک جراحی ساده است. کودکان همچنین نیاز به مراقبت از دندانهای خود در ضمن رشد دارند. در پایین یک سیر زمانی برای آنچه باید بر اساس سن کودکتان انتظار داشته باشید آمده است:

 • شروع قالب­گیری آلوئولار بینی (NAM) در دو هفته اول تولد: جهت تنظیم هر یکی دو هفته یکبار تا زمان جراحی به پزشک مراجعه نمایید.
 • اولین جراحی در ۳ تا ۶ ماهگی جهت ترمیم شکاف لب و بینی صورت می­گیرد.
 • کودک حدودا در ۶ ماهگی بیرون می­زند: بسیار مهم است که دندانهای تازه سر بیرون آورده را مسواک زد.
 • جهت جلوگیری از بروز پوسیدگی و حفره از خواباندن کودک به همراه شیشه شیری خودداری کنید.
 • شکاف کام در طول قالب­گیری اول درمان خواهد شد.
 • اولین مراجعه کودک به دندانپزشکی تقریبا در ۲ سالگی است.
 • مراجعه هر ۶ ماه یکبار و به­طور منظم به دندانپزشک به همراه تیم درمانگر شکاف مهم هستند.
 • در این سن، تقریبا تمامی دندانهای کودکان بیرون آمده­اند. اغلب دندانهای شیری و بزرگسالی در کودکان مبتلا به شکاف کام و لثه دیرتر بیرون می­آیند.
 • شکاف کام تمیزکردن دندانها را سخت کرده و منجر به خطرات بیشتر پوسیدگی می­شود.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان جهت پیشگیری از از دست دادن دندانها حتی دندانهای شیری بسیار اهمیت دارد.
 • مراجعه هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک جهت تمیزکردن دندانها و پیشگیری از پوسیدگی بسیار مهم است.
 • کودکان بایستی دو بار در روز مسواک بزنند و به­طور روزمره از نخ دندان استفاده کنند.
 • از خوردن غذاهای ناسالم همچون نوشابه و شیرینی جهت پیشگیری از پوسیدگی پرهیز کنند.
 • مراجعه هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک جهت تمیزکردن دندانها را ادامه دهند.
 • مراجعه به ارتودنتیست برای شروع درمان در آمادگی برای پیوند استخوان آلوئولار (پیوند استخوان به شکاف در خط لثه).
 • ارتودنتیست به تحرک قوس دندانی و استفاده از دندانها کمک می­کند: عسکبرداری دندانی، منبسط کننده­ی کام، براکت­ها
 • پیوند استخوان آلوئولار زمانی اتفاق می­افتد که دندانهای بزرگسالی که بیرون نیامده­اند تقریبا شکل­گرفته و آماده­ی بیرون آمدن هستند.
 • لازم است که قبل از پیوند استخوان آلوئولار بعضی از دندانهای شیری را کشید.
 • کودکان باید بین دو تا سه بار در روز  مسواک بزنند و کماکان  به­طور روزمره از نخ دندان استفاده کنند.
 • در این سن، کودکان هم دندانهای شیری و هم دندانهای بزرگسالی را دارند که به آن ترکیبی از دندان­درآوری می­گویند.
 • با تیم جراحی جمجمه صورت جهت برنامه­ریزی برای عمل جراحی در ارتباط باشند.
 • به احتمال زیاد در این سن پیوند استخوان آلوئولار صورت می­گیرد.
 • مراجعه هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک جهت تمیزکردن دندانها را ادامه دهند.
 • کودکان باید بین دو تا سه بار در روز مسواک بزنند و کماکان  به­طور روزمره از نخ دندان استفاده کنند.
 • ارتودنتیست به تغییر موقعیت دادن دندانها قبل از پیوند استخوان ادامه می­دهد.
 • شاید در این سن لازم باشد که بعضی از دندانها توسط دندانپزشک یا جراح دهان کشیده­شوند.
 • ارتودنتیست کماکان دندانها را در موقعیتی قرار می­دهد تا لبخند عالی و زیبا شکل بگیرد.
 • معمولا کودکان مبتلا به شکاف از داشتن بعضی از دندانهای بزرگسالی محروم هستند.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک­زدن دو تا سه بار در روز و استفاده از نخ دندان مهم است.
 • در صورت لزوم به تیم شکاف جمجمه صورت جهت برنامه­ریزی برای جراحی فک مراجعه کنند.
 • مراجعه هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان­ها و تمیز کردن دندانها را ادامه دهند.
 • به مراجعه منظم ۶ تا ۱۲ ماه به تیم شکاف برای جراحی فک و بینی ادامه دهند.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک هر ۶ ماه یکبار
 • رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن دو یا سه بار در روز و استفاده از نخ دندان
 • ارزیابی جراح دهان برای کشیدن دندان عقل در صورت لزوم
 • جراحی اصلاح فک زمانیکه به بلوغ اسکلتی رسیده است (به بلوغ کامل رسیده است)
 • ایمپلنت دندان در صورت نیاز بعد از جراحی فک
 • تدوام استفاده از نگهدارنده بعد از تکمیل­شدن براکت­های ارتودنسی

 نمی­توان به اندازه کافی بر سلامت دندان کودک را برای کسی که مبتلا به شکاف کام است تاکید کرد. سلامت استخوان به سلامت دندان بستگی دارد. از این رو اگر دندانها از دست بروند پس نبود آنها منجر به داشتن دندان مصنوعی در سنین بسیار پایین خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان ارتودنسی شکاف لب و کام (لب شکری) با استفاده از سیم کشی و پلاک
۴٫۶۷ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *