درمان دندان قروچه و سایش دندان با ارتودنسی و پیشگیری از ترک دندان

درمان-دندان-قروچه

احتمالاً شما تبلیغات زیادی را در مورد خمیردندان‌ها و دهان‌شویه هایی دیده‌اید که ادعا می‌کنند از سایش دندان‌ها در اثر مصرف غذا و نوشیدنی‌ها جلوگیری می‌کنند. با این حال یکی از علل مهم‌تر سایش دندان‌ها، بروکسیزم یا دندان قروچه است که ۱۰ تا ۳۰ درصد جمعیت را درگیر می‌کند.

بروکسیزم یا دندان قروچه یک عادت مضر است که اکثر افراد در دوره‌ای از زندگی خود به آن دچار می‌شوند. در این عارضه فرد دندان‌های خود را روی یکدیگر کشیده و عضلات فک خود را منقبض می‌کند. این عارضه اکثراً در هنگام شب و زمانی که فرد خواب است اتفاق می افتد ولی ممکن است در طول روز نیز دیده شود. علل دندان قروچه اکثراً مشخص نیستند. با این حال به نظر می‌رسد که استرس نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. ازجمله دیگر عوامل مهم می‌توان به شکل فک، قدرت عضلات جونده، شکل دندان‌ها و آرایش آن‌ها در دهان، اختلالات مختلف، داروها و احتمالاً برخی از عوامل ژنتیکی اشاره کرد.

اگر مشکل دندان قروچه در خواب دارید و صبح هنگام بیدار شدن از خواب احساس درد در فک خود دارید حتماً به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دکتر  ما آماده راهنمایی شما در این زمینه است. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره تلفن‌های ما  تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی سبب بروکسیزم می‌شوند؟ h2

دندان قروچه عارضه‌ای است که در طی آن فرد دندان‌های خود را بر روی یکدیگر کشیده و آن‌ها را قفل می‌کند.  اکثر افراد مبتلا به این عارضه به طور ناخودآگاه در طول روز و یا هنگامی که خواب هستند دندان‌های خود را بر روی یکدیگر کشیده و یا فک خود را قفل می‌کنند. دندان قروچه معمولاً در پاسخ به استرس و اضطراب ایجاد می‌شود و همچنین می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلات مربوط به دندان‌ها و فک نیز باشد.

خطرات دندان قروچه


اکثر افراد به طور گاه و بیگاه دچار بروکسیزم می‌شوند. در صورتی که این مشکل خفیف بوده و به طور مکرر مشاهده نشود نیازی به درمان آن نخواهد بود. با این حال در صورت تداوم آن باید با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید چراکه این عارضه می‌تواند آسیب‌های جدی به شما وارد کرده و خطری جدی برای لبخند زیبای شما باشد.

سایش و قفل کردن مداوم دندان‌ها برای زمان‌های طولانی ممکن است منجر به شکستن، شل شدن و یا تغییر موقعیت دندان‌ها شود. بنابراین در صورتی که از بریس استفاده می‌کنید و یا قبلاً دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید باید قبل از اینکه نتیجه‌ی ارتودنسی شما که به سختی به دست آمده است خراب شود، برای درمان این عارضه اقدام کنید. افرادی که به هنگام خواب دندان‌های خود را بر روی هم ساییده و یا قفل می‌کنند به احتمال زیاد به دیگر عارضه‌های مربوط به خواب نیز مبتلا هستند مثل خرناس‌های شبانه یا آپنه ی تنفسی.

بروکسیزم مزمن معمولاً منجر به دیگر مشکلات مربوط به دندان و نیاز به عصب کشی، پر کردن و یا حتی کشیدن دندان می‌گردد. دندان قروچه ی شدید نه تنها می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند بلکه فک شما را نیز درگیر خواهد کرد و عارضه‌های مربوط به مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) را تشدید خواهد نمود.

TMJ در اختصار به معنی مفصل تمپورومندیبولار می‌باشد که استخوان فک پایین را به استخوان جمجمه متصل می‌کند. تمامی عارضه‌های مفصل TMJ  به دلیل بروکسیزم ایجاد نمی‌شوند ولی این عارضه یکی از مقصرهای اصلی در این زمینه می‌باشد. ازجمله علائم این عارضه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد در صورت و خط فک
 • احساس درد در داخل یا اطراف گوش
 • حساسیت فک نسبت به لمس
 • قفل شدن مفصل و ممانعت از باز و بسته شدن دهان
 • احساس درد به هنگام جویدن
 • احساس ساییده شدن و شنیده شدن صدا از استخوان‌ها به هنگام باز کردن دهان

دندان قروچه می‌تواند حالت و ظاهر صورت شما را نیز تغییر داده و منجر به برجسته شدن عضلات در آن شود (تصور کنید عضلات جونده‌ی شما شبانه به مدت ۸ ساعت ورزیده شوند). عضله‌ی ماستر یا ماضغه عضله‌ای است که بر روی سطح کناری صورت قرار داشته و به جویدن کمک می‌کند. این عضله یکی از قدرتمندترین عضلات در کل بدن است. محققین می گویند که این عضله می‌تواند بالغ بر ۶۰۰ پوند بر اینچ مربع فشار وارد کند.

چگونه متوجه شوم که به بروکسیزم مبتلا هستم؟


ازجمله علائم و نشانه‌های دندان قروچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشیده شدن دندان‌ها بر روی یکدیگر ممکن است صدایی ایجاد کند که همسر شما در اثر آن بیدار شود
 • دندان‌های شما ساییده و صاف شده، شکسته، لب پر شده و یا شل شده‌اند
 • مینای دندان شما ساییده شده و لایه‌های عمقی‌تر دندان قابل مشاهده‌اند
 • حساسیت دندان‌های شما افزایش یافته است
 • احساس درد در صورت یا فک
 • خستگی یا انقباض در عضلات فک
 • احساس درد شبیه به گوش درد که البته ربطی به مشکلات گوش ندارد
 • سردرد مبهم که منشأ آن شقیقه است
 • آسیب به بافت‌های داخل دهان در اثر گاز گرفتن آن‌ها
 • دندانه دار شدن زبان
 • عدم باز یا بسته شدن کامل دهان

در صورتی که به دندان قروچه کردن خود شک دارید می‌توانید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. او می‌تواند دندان‌ها و فک شما را به دنبال نشانه‌هایی از بروکسیزم معاینه و بررسی کند.

درمان دندان قروچه


روش‌های متعددی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها بدون نیاز به عمل جراحی و یا روش‌های درمانی خاص دندان قروچه را متوقف کنید. البته این روش‌ها نیازمند اراده و تعهد بالایی می‌باشند.

 • خوراکی‌های دارای کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید و یا آن‌ها را کاهش دهید.
 • الکل مصرف نکنید چراکه دندان قروچه معمولاً بعد از مصرف الکل افزایش می‌یابد.
 • آدامس نجوید چراکه این کار منجر به تشدید عارضه خواهد شد
 • فک خود را با استفاده از کمپرس گرم و مرطوب آرام کنید.

مراجعه به متخصص ارتودنسی به خصوص زمانی که دندان‌های شما نامرتب هستند می‌تواند قدم مهمی در جهت درمان بروکسیزم باشد. داشتن دندان‌های مرتب معمولاً باعث کاهش مشکلات مربوط به فک می‌شود. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند می‌توان با مرتب کردن دندان‌ها و ساختارهای فک از دندان قروچه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

احتمال این که این کار نتواند مشکل را رفع کند نیز وجود دارد (دندان قروچه می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد) ولی مشورت در این باره با متخصص ارتودنسی می‌تواند مفید باشد.

محافظ-شبانه

در صورتی که روش‌های ذکر شده مؤثر نبودند لازم است تا از یک محافظ شبانه به منظور جلوگیری از آسیب دیدن دندان‌ها استفاده کنید. محافظ‌های شبانه بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک قابل خریداری هستند ولی دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند یکی از این محافظ‌ها را به صورت سفارشی برای شما طراحی کند تا به طور کامل اندازه‌ی دندان‌های شما باشد. متخصص همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید از محافظ بر روی دندان‌های بالا، پایین و یا فقط دندان‌های پیشین استفاده کنید.

در صورتی که از بریس استفاده می‌کنید نیز نیازی به نگرانی نخواهد بود. با پیشرفت روند ارتودنسی، متخصص ارتودنسی یک محافظ جدید برای شما طراحی می‌کند که با دندان‌های حرکت کرده‌ی شما همخوانی داشته باشد. استفاده از محافظ شبانه از دندان‌های شما محافظت می‌کند ولی در صورتی که عارضه‌ی شما متوقف نشد، دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما را به پزشک مربوطه ارجاع خواهند داد تا استرس و اضطراب تشدید کننده‌ی این عارضه تحت درمان قرار بگیرند.

دندان قروچه نوعی فعالیت بیش از حد در دهان است که در بخشی از زندگی اکثر افراد ایجاد می‌شود. ساییدن دندان‌ها و قفل کردن فک دو بعد اصلی این عارضه محسوب می‌شوند که ممکن است در طول روز و یا به هنگام شب بروز کنند. دندان قروچه یکی از شایع‌ترین عارضه‌های خواب شناخته شده است که اکثر آسیب خود را زمانی ایجاد می‌کند که فرد خواب است. قفل شدن و ساییده شدن ناشی از دندان قروچه یکی از رفلکس‌های مختل شده‌ی جویدن است که به هنگام خواب در افراد سالم خاموش می‌شود. در افراد مبتلا، خواب عمیق و حتی چرت زدن می‌تواند مرکز کنترل رفلکس‌های عصبی مغز را خاموش کرده و منجر به فعال شدن مسیر رفلکس‌ها شود.

معمولاً دندان‌های پیش و نیش (۶ دندان جلوی فک‌های بالا و پایین) بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند. این حرکت به طرفین منجر به وارد شدن فشار بیش از اندازه بر روی عضلات تریگویید داخلی و مفاصل تمپورومندیبولار خواهد شد. گوش درد، افسردگی، سردرد، اختلالات غذا خوردن و اضطراب ازجمله شایع‌ترین علائم دندان قروچه می‌باشند. این عارضه معمولاً همراه با اضطراب، بیماری آلزایمر و سوء مصرف الکل دیده می‌شود. دندان قروچه به صورت مکرر اشتباه تشخیص داده شده و یا تشخیص داده نمی‌شود چراکه یکی از چند عامل دخیل در فرسایش دندان‌هاست. تنها یک متخصص باتجربه می‌تواند تفاوت بین سایش ناشی از بروکسیزم و سایش ناشی از مسواک زدن خشن، نوشیدنی‌های اسیدی و خوراکی‌های ساینده را تشخیص دهد.

دلایل درمان دندان قروچه


در زیر به برخی از دلایل لزوم درمان به موقع بروکسیزم اشاره می‌کنیم:

برخی از دلایل لزوم درمان به موقع بروکسیزم اشاره می‌کنیم:

 • پس رفت لثه‌ها و افتادن دندان : دندان قروچه یکی از اصلی‌ترین دلایل عقب رفتگی لثه‌ها و افتادن دندان‌هاست. اول به دلیل وارد شدن آسیب مستقیم به بافت نرم و دوم به دلیل شل شدن دندان و ایجاد حفره‌های عمیق که باکتری‌ها می‌توانند درون آن‌ها تجمع کرده و ریشه‌ی دندان را فاسد کنند.
 • آسیب به دندان‌ها : الگوهای فرسایش غیرطبیعی بر روی سطح دندان‌ها می‌تواند منجر به شکستگی دندان‌ها شود که نیازمند درمان بازساختی خواهد بود.
 • آرتروز : در موارد شدید و مزمن، بروکسیزم ممکن است درنهایت منجر به آرتروز در مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) شود (مفصلی که فک در محل آن باز و بسته می‌شود).
 • درد میوفاسیال: سایش دندان‌ها می‌تواند در نهایت دندان‌ها را کند و کوتاه کند. این مشکل می‌تواند دردهای عضلانی را در ناحیه‌ی میوفاسیال ایجاد کرده و منجر به سردردهای ناتوان کننده شود.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *