درمان قطعی نامرتبی دندان با انواع بریس و ارتودنسی ثابت و متحرک

درمان قطعی نامرتبی دندان با انواع بریس و ارتودنسی ثابت و متحرک

کجی دندانها برای افراد ناخوشایند می‌باشد، ولی به غیر از جنبه ظاهری و زیبایی مشکلات دیگری را نیز ایجاد می‌کند. برای مثال دندانهای کج باعث دشواری در درست جویدن غذا شده و همچنین ممکن است باعث وارد شدن آسیب شوند زیرا که نمی‌توانند به درستی از فک محافظت کنند. ترمیم کجی دندان پرهزینه است ولی گزینه‌های درمانی مختلفی برای ترمیم وجود دارند.

معمولاً هنگامی که اندازه فک و دندانها با همدیگر متناسب نباشند، شلوغی دندان به وجود می‌آید. چنانچه اندازه دندانها نسبت به فک بزرگتر باشد، نمی‌توانند در فضای موجود جای داده شوند. این مشکل مانند رنگ چشمها یا اندازه دستها ارثی می‌باشد.

دلیل دیگر می‌تواند افتادن زودهنگام یا دیرهنگام دندانهای شیری باشد، که منجر به رویش نامتناسب دندانهای دائمی می‌گردد. برای مثال چنانچه دندان شیری زودهنگام بیافتد، دندانهای مجاور فضای خالی به سمت این فضا حرکت کرده و درنتیجه دندان دائمی به صورت کج رشد خواهد کرد.

برای از بین بردن به هم ریختگی و شلوغی دندانها لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دکتر ما  با تخصص ارتودنسی آماده انجام درمان ارتودنسی برای مراجعان عزیز و ارائه راهنمایی های لازم به آنان است. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

مشکلات مرتبط با کجی دندانها که بوسیله ارتودنسی قابل درمان هستند

 در اینجا ۵ نوع مشکل دندانی که با ارتودنسی قابل‌ترمیم هستند ذکر خواهند شد:

اُوربایت

در بیشتر افراد اُوربایت  به شکل بسیار خفیف دیده می‌شود به این شکل که دندانهای فوقانی تا حدی روی دندانهای پایینی قرار می‌گیرند. اُوربایت زمانی ایجاد می‌شود که فک فوقانی جلوتر از فک پایینی قرار بگیرد و گاهی دندانهای جلویی فوقانی در لثه فرو می‌روند. برخی از مواقع وضعیت ترازبندی دندانها باعث ایجاد این مشکل شده و گاهی ساختار کلی فک دچار مشکل می‌باشد. اُوربایت مشکلاتی از قبیل دشواری در تکلم، آسیب به دندانها، درد فک و مشکل در خوردن غذا را باعث می‌شود.

آندربایت

آندربایت  حالت معکوس اُوربایت می‌باشد. در این حالت دندانهای پایینی جلوتر از دندانهای فوقانی قرار می‌گیرند. تقریباً ۱۰ درصد افراد دچار این مشکل می‌باشند و چنانچه زودهنگام به آن رسیدگی شود به راحتی درمان می‌شود. آندربایت باعث درد فک، جفت نشدن دندانها و پوسیدگی دندان می‌شود.

کراس بایت

کراس بایت  زمانی ایجاد می‌شود که دندانهای عقبی در فک فوقانی در قسمت داخلی دندانهای پایینی قرار می‌گیرند. این مشکل انحراف دندان باعث بیماریهای لثه، تحلیل استخوان و یا سائیدگی دندانها می‌شود. کراس بایت مشکلی جدی محسوب شده و بایستی هرچه سریعتر درمان شود. این عارضه ممکن است از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و یا در اثر مکیدن انگشت شست یا عادات غلط دهانی ایجاد شود.

کراودینگ (شلوغی و نامرتبی دندان)

نامرتبی دندانها در اثر تفاوت اندازه فک فوقانی و پایینی و یا تفاوت اندازه دندانها ایجاد می‌شود. این عارضه باعث ایجاد فضای خالی شده که در نتیجه دندانها روی یکدیگر قرار گرفته و یا در چندین جهت منحرف می‌شوند. نامرتبی دندانها یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به انحراف دندان محسوب شده و می‌تواند باعث ایجاد عارضه‌های باکتریایی در دهان، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان شود. شلوغی دندان در صورت درمان نشدن با گذشت زمان تشدید می‌شود.

اُپن بایت

اُپن بایت  زمانی ایجاد می‌شود که بعضی از دندانها با دندان سمت مخالف خود جفت نمی‌شوند. یکی از دلایل شایع ایجاد این عارضه مکیدن انگشت شست است ولی در برخی از افراد به علل ژنتیکی ایجاد می‌شود. اُپن بایت باعث اختلالات گفتاری (مانند نوک زبانی صحبت کردن)، درد هنگام غذا خوردن و سردرد می‌شود. همچنین این عارضه می‌تواند علت ایجاد مشکلات دیگری مانند اختلال مفصل گیجگاهی(TMJ) باشد.

علل ایجاد کجی دندانها

دلایل زیادی در کجی و انحراف دندانها در مراحل مختلف زندگی نقش دارند. برخی از این دلایل به شرح زیر می‌باشند:

دلایل ژنتیکی

دلایل ژنتیکی تأثیر زیادی در ایجاد عارضه‌های مربوط به انحراف دندان و فک دارند و چنانچه والدین دارای دندانهای کج هستند، احتمال اینکه در فرزندان نیز این عارضه وجود داشته باشد بسیار زیاد است. داشتن فک کوچک نیز به سبب عدم فضای کافی می‌تواند خطر ابتلا به دندانهای شلوغ و نامرتب را افزایش دهد.

افتادن دندان

افتادن زودهنگام دندانهای شیری یا دائمی می‌تواند بر موقعیت بقیه دندانها اثر گذاشته و باعث شود تا این دندانها به سمت فضاهای خالی موجود حرکت کنند. برخی از مواقع امکان دارد که دندانهای شیری بوسیله دندانهای دائمی بزرگتر که به سبب فضای محدود نامرتب شده و روی همدیگر قرار گرفته‌اند ، جایگزین شوند.

ترمیم دندان

ترمیم نادرست دندان مانند ترمیم با استفاده از روکش و بریج  باعث فشار بر دندانها و حرکت آنها می‌شود. این عوامل همچنین بر نحوه قرارگیری دندانها روی یکدیگر نیز اثر می‌گذارند. در صورت بروز چنین مواردی هر چه سریعتر به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

مکیدن انگشت شست

مکیدن انگشت شست

عاداتی مانند مکیدن شست بر دندانها فشا وارد آورده و باعث حرکت آنها به جهت نادرست می‌شود. معمولاً مکیدن شست منجر به اُپن بایت شده و دندانهای بالایی و پایین به درستی روی هم جفت نشده و باعث ایجاد فضای خالی می‌شوند.

بیماری‌های لثه

هرگونه آسیب یا بیماری لثه نهایتاً منجر به ایجاد مشکلات دندانی می‌شود. بیماری‌های لثه باعث شل شدن دندانها و تغییر ترازبندی و به هم خوردن جفت شدگی دندانها می‌شوند.

افزایش سن

افزایش سن بر موقعیت دندانها اثر می‌گذارد. با گذشت زمان دندانها به سمت خارج متمایل شده و نامرتب می‌شوند. بر خلاف عقیده رایج، این مورد ربطی به دندانهای عقل ندارد. دلیل اصلی استخوان فک می‌باشد که در طول زمان تراکم و سختی آن کاهش پیدا کرده و شکل آن تغییر پیدا می‌کند، و در نتیجه باعث می‌شود تا دندانها به سمت جلوی دهان متمایل شوند.

وارد شدن آسیب

چنانچه ضربه‌ای به صورت وارد شود، نیروی وارد شده می‌تواند باعث جابه‌جایی و کجی دندانها شود. این آسیب همچنین می‌تواند بر وضعیت فک اثر گذاشته و یا به لثه‌ها نیز آسیب وارد کند و در نتیجه باعث کجی دندانها شود. برای کاهش خطر آسیب دیدن دندانها، توصیه می‌شود که در ورزشهای پرتحرک مانند هاکی یا راگبی از محافظ لثه استفاده شود.

استفاده نکردن از نگهدارنده (ریتینر)

استفاده نکردن از نگهدارنده (ریتینر)

در میان افرادی که از درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند، عمده‌ترین دلیل وقوع مجدد (ریلاپس) شلوغی و نامرتبی دندان استفاده نکردن از ریتینر است. چنانچه می‌خواهید که پس از استفاده از بریس دندانهایتان صاف باقی بمانند، بایستی از دستورات متخصص ارتودنسی پیروی کرده و از ریتینر ثابت یا غیر ثابت (متحرک) استفاده کنید.

گزینه‌های درمانی برای نامرتبی دندانها

انواع ترمیم ارتودنسی برای دندانهای نامرتب و شلوغ

ترمیم نامرتبی دندان برای سلامت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است. درمان ارتودنسی باعث صاف شدن و جفت شدن دندانها و سلامت لثه‌ها می‌شود.

در بیشتر موارد بایستی به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. البته بیشتر دندان‌پزشکها قادر به انجام موارد جزئی ارتودنسی می‌باشند. متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت دندانهای هر فرد، گزینه درمانی مناسب را انتخاب و اجرا خواهد کرد.

درمان‌های پیشنهادی عبارتند از :

استفاده از بریس

استفاده از بریس

بریس متداول‌ترین نوع ترمیم ارتودنسی محسوب می‌شود. از بریس برای صاف کردن انحراف ناشی از شلوغی دندان، بیرون‌زدگی دندانها، ناهمترازی و فضای نامناسب بین دندانها و کجی دندانها استفاده می‌شود.

بریس در دو نوع ثابت و متحرک موجود است:

  • بریس ثابت بایستی به طور مداوم استفاده شده و تنها دندان‌پزشک باید آن را خارج کند.
  • بریس متحرک که قابل جداسازی و خارج کردن است. البته به توصیه متخصص ارتودنسی برای دستیابی به نتیجه مناسب نباید بریس را به طور مکرر و برای مدت طولانی از دندان جدا کرد.

بریس از براکت و آرچ‌وایر تشکیل شده که روی دندان قرار گرفته و از بند الاستیک برای محکم نگه داشتن آنها استفاده می‌شود. براکت‌ها بوسیله سمانی که با نور پلیمریزه شده است (light-cured) به دندان متصل می‌شوند و در رنگهای مشابه رنگ دندان موجود می‌باشند.

آرچ‌وایرهای انعطاف‌پذیر که به براکتها متصل می‌شوند باعث اعمال فشار دائمی شده و به تغییر وضعیت دندان کمک می‌کند. جنس براکت از فلز، سرامیک یا کامپوزیت می‌باشد :

  • براکت‌های فلزی موثرترین نوع براکت بوده و برای ترمیم شلوغی شدید دندان یا ردیف نبودن دندانها استفاده می‌شود.
  • براکت‌های سرامیکی کمی ضعیف‌تر بوده و به رنگ مشابه رنگ دندان موجود هستند و به همین دلیل از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

بسیاری از افراد به طور غلط تصور می‌کنند که بریس های سرامیکی شکننده بوده و به راحتی می‌شکنند. بریس های سرامیکی زمانی که با استفاده از نور پلاسما به دندان چسبانده شوند مقاومتی برابر با بریس های فلزی خواهند داشت و نسبت به بریس های فلزی راحت‌تر بوده و ناراحتی کمتری را در اثر ساییده شدن لثه‌ها دارند.(منبع: ارتودنسی سان کلینیک)

  • در برخی از مواقع می‌توان از براکتهای فلزی در پشت دندانها استفاده کرد تا کمتر قابل مشاهده باشند.

کاندیدای مناسب برای استفاده از بریس

کاندیدای مناسب برای استفاده از بریس

بریس عموماً برای ترمیم کجی، شلوغی، نامرتبی،  بیرون‌زدگی یا ناهمترازی دندان‌ها استفاده می‌شود. کودکان زیر هشت سال کاندیدای مناسبی برای استفاده از بریس نیستند زیرا که دندانهای دائمی آنها هنوز به طور کامل در نیامده است.

سلامت عمومی دهان و دندان عامل مهمی برای استفاده از بریس است.  افرادی که مبتلا به عارضه‌های دندانی مانند پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه یا بیماریهای پریودنتال هستند، بایستی پیش از انجام درمان ارتودنسی این موارد را درمان و رفع کنند. همچنین بهداشت دهان و دندان بایستی رعایت شود.

از آنجا که تعدادی غذای خطرناک وجود دارد که می‌توانند بریس را شکسته و یا به آن آسیب وارد کنند، متخصص ارتودنسی توصیه می کند از خوردن لیست غذاهای زیر تا در زمان تحت درمان ارتودنسی اجتناب شود:

  • خوراکی‌های سفت: دانه‌های آجیل‌ها، دانه‌های ذرت، ذرت روی چوب ذرت، نان‌های خشک و سفت، هویج نپخته، چیپس ذرت مکزیکی، دوریتوس، سیب، ذرت بوداده و یخ.
  • شکلات‌های سفت
  • شکلات‌های چسبناک: کارامل، تافی، توتسی رولز، میلک دودز، پاستیل، اسکیتلز، استاربرست و آدامس٫

درمان با استفاده از بریس

چنانچه نامرتبی دندانها شدید باشد، امکان دارد برای ایجاد فضای کافی به برداشتن یک یا چند دندان نیاز باشد. اگرچه بیشتر متخصصین عقیده دارند که بهتر است برای اصلاح نامرتبی دندان از این روش استفاده نشود.

در اولین جلسه معاینه، قالبگیری و عکسبرداری با اشعه ایکس انجام شده و برای روش درمانی مناسب برنامه‌ریزی می‌شود. نصب براکت‌ها و آرچ‌وایر بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

جایگزینی بند الاستیک و تنظیم بریس باید طی جلسات متعدد و منظم انجام شود. پس از تنظیم و اصلاح بریس امکان دارد بیمار کمی احساس فشار و ناراحتی کند.

مدت زمانی که بیمار بایستی از بریس استفاده کند به وضعیت عارضه و برنامه درمانی بستگی دارد. هرچه نامرتبی دندان شدیدتر بوده و سن بیمار بیشتر باشد، دوره درمانی طولانی‌تر خواهد بود. معمولاً دوره درمانی بین یک تا سه سال می‌باشد.

پس از پایان دوره درمان، بایستی برای نگه داشتن دندان در وضعیت جدید از ریتینر استفاده کرد. مدت زمان معمول برای استفاده از ریتینر یک سال می‌باشد، ولی این مدت از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد.

اینویزیلاین

اینویزیلاین

اینویزیلاین برند مشهوری از ترازکننده‌های شفاف بوده و جایگزین بریس‌های متداول است. اینویزیلاین از یک سری ترازکننده شفاف و متحرک تشکیل شده است. هر سری ترازکننده بایستی برای مدت تقریباً دو هفته استفاده شود و سپس با سری بعدی تعویض شود. با استفاده از این ترازکننده‌ها، دندان‌ها به‌تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌کنند.

ترازکننده‌های شفاف از مواد پلاستیکی ساخته شده که بوسیله رایانه طراحی می‌شوند و بدون بر هم زدن زیبایی ظاهری، انحراف دندانها را اصلاح می‌کنند. اینویزیلاین قابل برداشتن بوده و برای هر فردی به طور جداگانه طراحی می‌شود. ترازکننده باید در مواقع غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برداشته شود ولی برای مدت زمان حداقل ۲۰ ساعت در روز بایستی استفاده شود.

کاندیدای مناسب برای استفاده از اینویزیلاین

اینویزیلاین برای بزرگسالان و نوجوانانی که دندانهای دائمی‌شان کاملاً درآمده است مناسب می‌باشد. برای نوجوانان ترازکننده‌های مخصوصی به نام اینویزیلاین نوجوانان طراحی شده است.

اگرچه اینویزیلاین برای درمان مشکلات شدید ارتودنسی محدودیت دارد، ولی معمولاً برای درمان شلوغی و نامرتبی دندان (در صورتی که شدید نباشند) مناسب است.

پیش از استفاده از اینویزیلاین، ابتدا بایستی مواردی که به بهداشت دهان و دندان مربوط می‌شوند مانند بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان درمان شوند.

درمان با استفاده از ترازکننده

در جلسه اولیه معاینه، قالب‌گیری و عکسبرداری از دندان انجام شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا ترازکننده‌ها با استفاده از فن‌آوری CAD/CAM ساخته شوند.

از ترازکننده‌های جدید در طول روند درمانی استفاده شده تا باعث حرکت مداوم دندانها به موقعیت دلخواه شوند. ترازکننده‌ها در طی جلسات معاینه که بین دو تا چهار هفته فاصله دارند، جایگزین می‌شوند.

طول دوره درمانی متفاوت می‌باشد : معمولاً برای اصلاح بیشتر موارد از تنوع ۲۰ تا ۳۰ ترازکننده استفاده می‌شود. در مورد بیشتر بزرگسالان دوره درمانی یک سال می‌باشد.

پس از پایان دوره درمان، بایستی بین ۸ تا ۱۲ ماه از نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود. در غیر اینصورت امکان دارد دندانهایی که تراز شده‌اند، به تدریج به موقعیت نادرست قبلی بازگردند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان قطعی نامرتبی دندان با انواع بریس و ارتودنسی ثابت و متحرک
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *