پر کردن فاصله دندان جلو یا دیاستم با ارتودنسی دندان های فاصله دار

پر-کردن-فاصله-دندان-جلو

شکاف یا فاصله میان دندان‌ها دیاستم (Diastema) نامیده می‌شود. این شکاف ناشی از رابطه نابرابر بین فک و اندازه دندان بیمار است. این فضاها می‌تواند در هر نقطه از دهان ایجاد شود، اما بین دو دندان جلویی فک بالا شایع‌تر است. این وضعیت بر بزرگسالان و کودکان تاثیر می‌گذارد. در حقیقت، این بیماری در کودکان شایع‌تر است، اما پس از اینکه دندان‌های دائمی آنها رشد می‌کند، این شکاف‌ها ممکن است ناپدید شوند. در بزرگسالان دیاستما خود به خود بر طرف نمی‌شود.

دیاستم به ویژه در میان کودکان، بسیار رایج است. دیاستم بخشی از رشد طبیعی کودک است و ممکن است خود به خود و به طور طبیعی بر طرف شود. در واقع، تا ۹۷ درصد از کودکان دارای دیاستام هستند و این تعداد به طور قابل توجهی همزمان با رشد کودکان کاهش می‌یابد و این فضاهای طبیعی به طور خود به خودی بر طرف می‌شوند. اگر دیاستما پس از رشد دندان‌های بالغ باقی بماند، دائمی خواهد بود و تنها با درمان حرفه‌ای دیستما درمان می‌شود.

بسته شدن فاصله دندان امری طبیعی در سنین پایین است اما گاهی فاصله بین دندان‌ها به صورت خود به خودی و طبیعی بسته نمی‌شود. روش‌های مختلفی برای بستن فاصله دندانی وجود دارد که یکی از مناسب‌ترین و کم ضررترین آنها استفاده از بریس یا درمان ارتودنسی است. درمان ارتودنسی علاوه بر بستن فاصله بین دندان‌ها می‌تواند سایر مشکلات قرارگیری دندان را نیز رفع کند. برای درمان مشکل فاصله بین دندان لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. برای دریافت مشاوره یا مراجعه حضوری می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

دیستما چیست؟


دیستما-چیست

برخی از این شکاف‌ها کوچک و قابل چشم پوشی هستند، در حالی که برخی شکاف‌های دیگر بزرگتر هستند و برای بسیاری از بیماران یک مسئله زیبایی به وجود می‌آورند. اگر ظاهری که این گپ در چهره شما ایجاد کرده است را دوست نداشته باشید، راه‌هایی برای کاهش اندازه گپ‌های بین دندانی شما وجود دارد و حتی می‌توانید همه آنها را با هم ببندید.

علل


تنها یک علت برای دیاستما وجود ندارد، بلکه عوامل متعددی در ایجاد این اختلال دخالت دارند. در برخی افراد، این وضعیت مربوط به اندازه دندان‌ها و اندازه استخوان فک می‌باشد. شکاف ممکن است هنگامی ایجاد شود که دندان‌های فرد برای استخوان فک پایین آنها بسیار کوچک باشد. در نتیجه، دندان‌ها از هم جدا می‌شوند و بین آنها فواصلی ایجاد می‌شود. اندازه دندان‌ها و استخوان‌های فک را می‌توان با عوامل ژنتیکی تعیین کرد، بنابراین تشخیص دیاستام در میان چند تن از اعضای خانواده اصلا عجیب نیست. همچنین اگر رشد بیش از حد در بافتی که به ردیف دندان و دو دندان فوقانی شما متصل است، وجود داشته باشد ممکن است شما به اختلال دیستما مبتلا شوید. این رشد بیش از حد سبب جدایی بین این دندان‌ها شده و منجر به دیستما می‌شود. بعضی عادت‌های بد ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند. بچه‌هایی که انگشت شست خود را می‌خورند ممکن است یک شکاف بین دندان‌های خود داشته باشند، زیرا حرکت مکنده باعث ایجاد فشار روی دندان‌های جلو می‌شود و باعث می‌شود که آنها به جلو حرکت کنند. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، دیاستام‌ها می‌توانند از رفلکس‌های بلع نادرست ایجاد شوند. در این افراد به جای اینکه زبان در هنگام بلع به سقف دهان بچسبد، بر روی دندان‌های جلو فشار وارد می‌کند. دندانپزشکان به این موضوع تحت عنوان فشار زبان اشاره می‌کنند. این ممکن است یک رفلکس بی‌ضرر به نظر برسد، اما فشار بیش از حد بر روی دندان‌های جلو می‌تواند باعث جدایی دندان‌ها شود. دیستما همچنین می‌تواند در اثر بیماری‌های لثه، که نوعی از عفونت است، ایجاد شود. در این مورد، التهاب به لثه‌ها و بافت‌هایی که از دندان‌ها حمایت می‌کنند، آسیب می‌زند. این آسیب می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان و شکاف بین دندان‌ها شود. علائم بیماری لثه شامل لثه قرمز و تورم، از دست دادن استخوان، دندان‌های شل و خونریزی لثه‌ها است.

درمان دیستما


درمان دیستما بسته به علت اصلی ممکن است ضروری باشد یا ممکن است به درمان نیازی نباشد. برای بعضی از افراد، دیستما چیزی بیش از مسائل مربوط به زیبایی ظاهری نیستند و این مسئله مشکلاتی مانند بیماری لثه را نشان نمی‌دهد. بریس‌ها یک درمان معمول برای دیاستما هستند. بریس دارای سیم و براکت است که فشاری روی دندان‌ها قرار می‌دهد و به آرامی آنها را به سمت یکدیگر حرکت می‌دهد، که یک شکاف را بسته می‌کند. بریس‌های نامرئی یا متحرک نیز ممکن است برخی دیستماها را برطرف کنند. اگر شما نمی‌خواهید از بریس استفاده کنید، با دندانپزشک خود در مورد روش‌های زیبایی صحبت کنید تا شکاف بین دندان‌هایتان را پر کنید. ونیر یا باندینگ گزینه‌های دیگری هستند که شما و دندانپزشک می‌توانید تصمیم بگیرید که برای شما مناسب هستند یا خیر. این روش از یک کامپوزیت رنگی دندان استفاده می‌کند که می‌تواند شکاف‌ها را پر کند یا روی دندان‌ها قرار بگیرد تا ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. این روش همچنین برای اصلاح دندان شکسته یا لب پر شده مفید است. شما همچنین ممکن است یک کاندیدا برای یک بریج دندانپزشکی باشید که می‌تواند جایگزین یک دندان از دست رفته باشد یا شکاف را تصحیح کند. اگر لثه بالایی شما بیش از دو دندان فوقانی شما بزرگ شده باشد و باعث شکاف شود، جراحی برای برداشتن بافت بیش از حد می‌تواند شکاف را اصلاح کند. اگرچه شما ممکن است با وجود این جراحی برای بستن کامل فاصله بین دندان‌هایتان به استفاده از بریس نیاز پیدا کنید. اگر پزشک شما بیماری لثه را تشخیص دهد، قبل از اینکه به دنبال درمان باشید تا شکاف را برطرف کنید، باید برای جلوگیری از عفونت اقدام به درمان بیماری لثه کنید. درمان‌های بیماری لثه متفاوت است، اما ممکن است شامل تسطیح ریشه (root planing ) و جرم گیری (scaling) به منظور حذف پلاک سخت شده (تارتار) از بالا و پایین لثه باشد. این روش باکتری‌هایی که باعث بیماری می‌شوند را از بین می‌برد و سپس عفونت را پاک می‌کند. بنابراین، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در جهت تصحیح دیاستم خود گامی به جلو بردارید. مهم است که به خاطر داشته باشید که بیماری‌های شدید لثه ممکن است برای حذف تارتاری که در عمق لثه انباشته شده است، نیاز به عمل جراحی داشته باشد. جراحی همچنین می‌تواند شامل بازسازی استخوان و بافت باشد.

چشم انداز و پیشگیری از دیاستم


برای کسانی که برای درمان دیاستم تلاش می‌کنند، چشم انداز مثبتی وجود دارد. روش‌های بسیاری می‌توانند شکاف را با موفقیت بر طرف کنند. علاوه بر این، درمان برای بیماری لثه می‌تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد و التهاب را متوقف کند. برخی از دیاستم‌ها قابل پیشگیری نیستند. اما راه‌هایی برای کاهش خطر ایجاد شکاف وجود دارد. این راه‌ها شامل کمک به کودکان شما عادت خوردن انگشت شست، یادگیری رفلکس بلع صحیح و تمرین بهداشت دهان و دندان است. اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب مسواک بزنید و دو بار در سال برای تمیز کردن منظم و معاینه دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا بریس می‌تواند فاصله بین دندان‌ها را پر کند؟


شکاف بین دندان‌ها یکی از رایج‌ترین مسائل زیبایی دندانپزشکی است. هنگامی که شکاف بین دندان‌ها رخ می‌دهد، جدا شدگی دو دندان فوقانی رو به جلو، از نظر پزشکی تحت عنوان دیاستم نامیده می‌شود. شکاف بین دندان‌ها همچنین ممکن است بین هر دو دندانی رخ دهد و می‌تواند به راحتی با مراقبت‌های ارتودنسی درمان شود. فاصله بین دندان‌ها ناشی از تعدادی از عواملی است که شامل عدم انطباق بین اندازه استخوان‌های فک و اندازه دندان، شلوغی دندان، اندازه دندان، دندان‌های از دست رفته، مکیدن انگشت شست و سایر دلایل است. اگر چه بسیاری از افراد درمورد زیبایی ظاهری فاصله بین دندان‌ها نگران هستند، در واقع رها کردن فاصله بین دندان‌ها بدون درمان، با مخاطرات سلامتی همراه است. دندان‌های شما برای محافظت از لثه‌ها در این موقعیت قرار دارند. و هنگامی که فضاهایی وجود دارد که لثه‌های شما بی حفاظ رها شده‌اند،ممکن است به لثه‌های شما آسیب برسد. شما در معرض خطر از دست دادن دندان‌هایتان در اثر تروما قرار دارید و غذاهای سفت می‌توانند به لثه‌ها آسیب برسانند که ممکن است منجر به مسائل دیگر شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده از بریس است. با توجه به اندازه، علت و موقعیت فضای بین دندان‌هایتان، ارتودنست شما به شما در انتخاب بهترین روش برای رفع فاصله یا شکاف بین دندان‌هایتان کمک می‌کند. برخی از روش‌های معمول برای بستن شکاف بین دندان عبارتند از:

  • بریس نامرئی (بریس شفاف)
  • بریس‌های معمولی (self-ligating)
  • اتصالات پنهان (بریس‌های پشت دندانی)
  • ردیف کننده‌های متحرک یا قابل جابه‌جایی

شما ممکن است نام DIY بریس‌ها یا بریس‌هایی که شما به تنهایی می‌توانید آنها را اعمال کنید را شنیده باشید. این روش بسیار ارزان‌تر از بریس یا روش‌های دیگر است که ارتودنتیست‌ها می‌توانند توصیه کنند و انجام دهند. تلاش برای استفاده از نوارهای دندان یا نوارهای شکاف توسط خود بیمار می‌تواند پیامدهای جدی در طول عمر به همراه داشته باشد. مشکلات زیادی در ارتباط با تلاش برای جابه‌جا کردن دندان‌های خود وجود دارد، به یاد داشته باشید، یک متخصص ارتودنسی به وسیله آموزش گسترده‌ای برای یادگیری مکانیک حرکات دندان دیده است. در واقع، ارتودنتیست به دانشگاه دندانپزشکی می‌رود، سپس سه سال آموزش تخصصی برای یادگیری به طور خاص در مورد ارتودنسی برای او انجام می‌شود. بعضی از معایب خود ارتودنسی دندان‌های فاصله دار و یا استفاده خودسرانه از نوارهای شکاف عبارتند از:

  • نتایج ناپایدار
  • درد و التهاب
  • ممکن است به لثه و بافت همبند آسیب برساند.
  • آسیب برگشت ناپذیر و از دست رفتن دندان
  • از دست دادن استخوان
  • واکنش‌های آلرژیک به لاتکس
به این پست امتیاز دهید.
پر کردن فاصله دندان جلو یا دیاستم با ارتودنسی دندان های فاصله دار
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *